joi, februarie 29, 2024
spot_img

UK omologheaza sistemul ECTS al Hitachi, destinat serviciilor de transport de calatori

hitachietcsOrganismul de reglementare de profil al Regatului Unit, Office of Rail and Road (ORR, Oficiul Feroviar si Rutier), a omologat noul sistem european de control al trenurilor (ETCS) al Hitachi Rail Europe, destinat serviciilor de transport de calatori.
Omologarea a fost acordata in urma unei testari efectuate de Hitachi in cadrul unui proiect comun cu Network Rail de rulare a unui tren de-a lungul liniei Cambrian din Tara Galilor, fiind controlat prin sistemul sau ETCS.
„Acesta este un mare pas inainte pentru inovatiile digitale ale retelei feroviare din Regatul Unit si, odata implementat, sistemul poate aduce beneficii considerabile calatorilor din transportul feroviar. Hitachi este extrem de mandra pentru ca este prima care obtine o asemenea realizare, fapt care sta marturie eforturilor depuse de echipele noastre de testare si semnalizare”, a declarat Andy Rogers, director de proiect al Hitachi Rail Europe.
Hitachi va instala sistemul sau ETCS pe mai mult de 160 de trenuri noi pe care le construieste. Primul dintre aceste trenuri moderne – Clasa 800/801 – va fi dat in exploatare pentru transportul calatorilor anul viitor pe linia Great Western Mainline, ca parte a programului Intercity Express (IEP).

Ultimele Articole