Siemens raporteaza o crestere a comenzilor

Divizia de Mobilitate a Siemens a inregistrat o crestere de 8% a comenzilor, reprezentand 2,5 miliarde de euro comparativ cu 2,3 miliarde de euro in trimestrul al treilea din 2018. Veniturile mai mari ale companiei datorate cresterii comenzilor includ si cea mai mare comanda de infrastructura feroviara primita de Siemens, in Norvegia.
Veniturile diviziei au crescut cu 4% pana la 2,1 miliarde de euro. Cea mai mare crestere a veniturilor pentru majoritatea activitatilor s-a inregistrat in sectorul de material rulant si servicii conexe in regiunea europeana.
Divizia de Mobilitate a Siemens a inregistrat un profit de 177 de milioane de euro in trimestrul al treilea din 2018, o valoare in scadere fata de aceeasi perioada din 2017 cand profitul a fost de 180 de milioane de euro.
In iulie 2018, actionarii companiei Alstom au aprobat fuziunea dintre Alstom si divizia de Mobilitate a Siemens, incluzand activitatea de tractiune a companiei. Finalizarea tranzactiei va fi supusa aprobarii autoritatilor antitrust si este asteptata in prima jumatate a anului 2019.
In ceea ce priveste rezultatele financiare ale companiei Siemens, in trimestrul al treilea al anului financiar 2018, comenzile au crescut cu 16% pana la 22,8 miliarde datorita volumului ridicat de comenzi mari, in timp de veniturile au scazut cu 4% pana la 20,5 miliarde de euro fata de 2017, in special din cauza efectelor conversiei valutare.
„Echipa noastra a reusit sa incheie cu succes acest trimestru care s-a evidentiat printr-o crestere semnificativa a comenzilor care a depasit nivelul pietei. Compania noastra trateaza cu seriozitate toate opotunitatile si provocarile cu care se confrunta”, a declarat Joe Kaeser, Presedintele Siemens.