Sucursala Regională de Căi Ferate Cluj caută supervizori pentru două megaproiecte de centralizare electronică feroviară în valoare de 188 de milioane de euro.
În sistemul electronic de achiziții publice a fost postat anunțul de licitație ce are ca obiect ”Servicii de Consultanță și Supervizare Lucrări aferente obiectivului de investiții: <Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară>”.
Valoarea totală estimată este cuprinsă între 22.763.771,76 și 24.948.394,77 lei. Procedura este împărțită în două loturi, după cum urmează:
- Lot 1: Servicii de Consultanță și Supervizare Lucrări aferente obiectivului de investiții: „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară” Lot 2: Sectoare CF: Lotul 2 –Sucursalele Regionale Timișoara și Cluj
Valoarea estimată fără TVA: 19.758.081,80 – 21.654.250,88 lei
- Lot 2: Servicii de Consultanță și Supervizare Lucrări aferente obiectivului de investiții: „Sporirea eficienței economice și a siguranței feroviare prin creșterea nivelului de centralizare al instalațiilor de semnalizare feroviară” Lot 8: Stații CF: Lotul 3 – Sucursala Regionala Cluj
Valoarea estimată fără TVA: 3.005.689,96 – 3.294.143,89 lei.
Termenul limită pentru primirea ofertelor sau a cererilor de participare este data de 27 ianuarie 2026, ora 15:00, pentru ambele loturi. Ofertele trebuie să fie valabile până pe 27 iulie 2026.
Contractele de lucrări au fost atribuite în vară
În august, Compania Națională de Căi Ferate CFR SA a anunțat că lucrările pe cele două loturi vor fi făcute de Asocierea Siemens Mobility SRL (lider) – SC IMSAT SA – Elsitel Elektromekanik Insaat Proje Ticaret ve Sanayi A.S, așa cum am scris atunci.
Subcontractanți și terți susținători sunt Baicons Impex S.R.L., ISPCF SA și Siemens Mobility GMBH. Primul contract a fost atribuit pentru suma de 822.652.514,57 lei fără TVA, iar al doilea pentru 135.199.228,33 lei fără TVA. Durata lucrărilor va fi de 30 de luni pentru ambele loturi.



