Ministerul Transporturilor propune ca orice categorie de tren de călători să poată avea opriri în orice localitate la solicitarea autorităților locale. S-a inventat Intercity-ul sătesc.
Un proiect de act normativ elaborat de către MInisterul Transporturilor explică faptul că deși sunt localități mici, poate exista o cerere semnificativă de transport, fapt pentru care trenurile pot opri și în acestea.

Ce spune proiectul de act normativ:
„Prin excepție, pentru toate categoriile de trenuri de călători, operatorii de transport feroviar pot introduce opriri și în alte localități decât cele prevăzute la pct. I – III din Anexa nr. 2 pentru categoria de tren respectivă, cu acordul autorității competente cu care a fost încheiat contractul de serviciu public și cu respectarea condiției privind viteza medie a trenurilor, acolo unde aceasta există”, sună propunerea de modificare a Ordinului ministrului transporturilor și infrastructurii nr.153/2011 (privind modificarea și completarea Regulamentului pentru circulația trenurilor și manevra vehiculelor feroviare – nr.005, aprobat prin Ordinul ministrului transporturilor, construcțiilor și turismului nr.1816/2005, și pentru definirea trenurilor de călători în funcție de serviciile oferite de operatorii de transport feroviar de călători, cu modificările ulterioare, publicat în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr. 200 din 22 martie 2011).
S-a inventat Intercity-ul sătesc
Potrivit notei de fundamentare, „au fost identificate situații punctuale în care anumite localități generează un trafic de călători însemnat, care ar putea fi preluat cu trenuri de rang superior celui planificat a deservi acele localități, astfel putând fi înregistrat un impact pozitiv asupra traficului feroviar pe secțiile ce deservesc acele localități. Totodată, au fost identificate situații punctuale în care anumitor trenuri le-au fost alocate opriri tehnice pentru atașări/detașări de vagoane, încrucișări pe linii simple ori schimb de personal, opriri care nu pot fi suprimate și care pot fi fructificate pentru preluarea de călători”.



