Protocol pentru transformarea Gării de Nord în nod intermodal

Adunarea Generală a Acționarilor CFR SA a aprobat zilele trecute un protocol de asociere în vederea creării unui nod intermodal complex feroviar, metrou, transport public, parcări, biciclete etc.

Asocierea a fost aprobată prin Hotărârea AGA 30 din 21 noiembrie, punctul pe ordinea de zi fiind „aprobare privind încheierea protocolului de asociere privind pregătirea și realizarea în parteneriat a proiectului strategic de „Regenerare urbană a zonei Gării de Nord: crearea unui nod intermodal complex (feroviar, metrou, transport public urban, rutier, velo, autogară, parcări publice) şi îmbunătățirea calității spațiului public urban prin realizarea unor zone de agrement şi îmbunătăţirea conectivității cartierelor limitrofe”. Protocolul se semnează între Compania Națională de Căi Ferate ,,CFR”- SA, Municipiul Bucureşti, Sector 1 al Municipiului Bucureşti, Ministerul Transporturilor şi Infrastructurii și Societatea Comercială de Transport cu Metroul Bucureşti ,,Metrorex” SA.

Protocol aprobat în august și de Sectorul 1

În luna august, consilierii municipali din București au aprobat încheierea unui protocol de asociere între Municipiul București, Sectorul 1, Ministerul Transporturilor, Metrorex și CFR SA pentru un nod intermodal la Gara de Nord. Proiectul a fost aprobat cu 48 de voturi pentru și unul împotrivă.

Este vizată crearea unui nod intermodal complex – feroviar, metrou, transport public urban, rutier, velo, autogară, parcări publice, realizarea unor zone de agrement și îmbunătățirea conectivității cartierelor limitrofe.

Primarul general interimar, Stelian Bujduveanu, a anunțat că urmează să fie organizat un concurs internațional de soluții de arhitectură. El a menționat că a avut o discuție ”foarte aplicată” și ”foarte bună” referitoare la acest proiect cu ministrul Transporturilor, Ciprian Șerban, și primarul Sectorului 1, George Cristian Tuță.

”Ministerul Transporturilor, prin CFR Infrastructură, s-a apucat să finalizeze documentația pentru reabilitarea Gării – monumentul istoric. În acest proiect considerăm că Municipiul București trebuie să intervină și să amenajeze toată zona adiacentă gării și să interconecteze Gara, care în decurs de trei ani va fi finalizată. Ne înhămăm la un proiect foarte curajos: acela de a realiza un concurs internațional de soluții pentru a reconfigura toată acea zonă, pentru a lega cele două bulevarde care astăzi sunt despărțite de triaj”, a explicat el.

Potrivit lui Bujduveanu, în urma concursului de soluții, va fi elaborată o soluție concretă privind realizarea nodului intermodal care să conecteze mai multe mijloace de transport în comun.

”Acel multimodal poate fi un adevărat PPP, conform legislației din România, așa cum nu s-a mai făcut de mult în Municipiul București. (…) Va reieși care este soluția cea mai bună. Vorbim totuși de un proiect foarte important, pe care nu de mult timp un primar de la Sectorul 1 a reușit să îl blocheze. Așa că ar trebui să ne bucurăm că acest proiect merge mai departe. Gara de Nord, poarta de intrare a tuturor celor care vin în București și în România, trebuie să arate într-o formă decentă, dacă nu chiar impecabil”, afirma el.

 

IN THE SPOTLIGHT

Evenimentele Club Feroviar 2026: trei repere majore pentru industria feroviară din România

Evenimentele Club Feroviar 2026: trei repere majore pentru industria feroviară din România și Europa de Est Anul 2026 se anunță unul de referință pentru sectorul...

Ultimele Articole

Secret Link