Începând din ianuarie, 622 km de linii sunt în operare ETCS exclusivă în Republica Cehă, a anunțat Správa železnic, administratorul infrastructurii feroviare.
După ani de muncă intensă, care a inclus mii de teste, formarea a sute de angajați și coordonarea cu operatorii de transport, Správa železnic este pe deplin pregătită pentru această nouă etapă de integrare a semnalizării. Pe lângă siguranța sporită a transportului, ETCS va permite, de asemenea, creșterea viitoare a vitezei trenurilor.
„Implementarea ETCS este un proiect extrem de complex care impune cerințe ridicate privind coordonarea tuturor părților implicate – de la administrația feroviară [Správa železnic] la producătorii de tehnologie, la transportatori și personalul acestora. Ca în cazul oricărei schimbări tehnologice atât de importante, există o fază de ajustare a detaliilor, astfel încât toate piesele să se potrivească în cele din urmă ca într-o mașină bine reglată. Prin urmare, Republica Cehă se numără printre primele țări europene care introduc exploatarea exclusivă ETCS pe o rețea atât de extinsă”, a declarat ministrul ceh al transporturilor, Martin Kupka.
Sistemul european de semnalizare va supraveghea acum aproximativ 50.000 de trenuri pe lună care parcurg 4 milioane de trenuri-kilometru pe lună, ceea ce reprezintă de 70 de ori nivelul anterior. Având în vedere că acestea sunt în principal secțiuni cheie ale coridoarelor principale, acest lucru reprezintă mai mult de 42% din performanța și capacitatea de operare a trenurilor din rețeaua Căilor Ferate Cehe. Pe tronsonul regional aglomerat de la Olomouc la Uničov, exploatarea exclusivă ETCS a fost pusă în aplicare timp de aproape doi ani.
Din septembrie, trenurile circulă sub supravegherea ETCS pe tronsonul Praga-Běchovice – Česká Třebová și în nodul feroviar Pardubice’s, toate liniile care vor trece la exploatarea exclusivă în această lună. În prezent, aproximativ 30% din trenuri circulă sub supravegherea sistemului pe aceste linii, obiectivul fiind creșterea treptată a ponderii până la 50%.
Introducerea planificată a exploatării exclusive cu ETCS ca sistem unic de semnalizare are loc treptat în cele patru săptămâni din ianuarie.
Există patru rute feroviare care funcționează în regim de exploatare exclusivă cu ETCS:
• Česká Třebová – Olomouc – Dluhonice – Prosenice/Přerov (lansată la 1 ianuarie 2025);
• Břeclav – Bohumín (începând cu 8 ianuarie 2025);
• Česká Třebová – Adamov, Modřice – Břeclav (din 15 ianuarie 2025);
• Praga-Běchovice – Pardubice – Česká Třebová (începând cu 22 ianuarie 2025).
În implementarea ETCS, Správa železnic a procedat în conformitate cu Planul național de implementare stabilit de guvern, iar autoritățile naționale s-au angajat să implementeze ETCS pe baza unei decizii anterioare a Comisiei Europene.
„ETCS este unul dintre cele mai ambițioase proiecte din istoria căilor ferate cehe, nu numai în ceea ce privește complexitatea tehnică și costurile. Introducerea operării exclusive este comparabilă cu momente precum trecerea de la locomotivele cu aburi la cele electrice”, a spus Jiří Svoboda, directorul general al Căilor Ferate Cehe.
De la 1 august, operatorii sunt obligați să opereze în conformitate cu ETCS pe liniile care sunt deja echipate cu acest sistem, dacă folosesc un vehicul cu unitatea de bord corespunzătoare și sunt conduși de un mecanic instruit corespunzător. În a doua jumătate a anului, mai mult de o sută de mii de trenuri au circulat în acest mod de testare.
Supravegherea sistemului european de semnalizare a sporit astfel semnificativ siguranța circulației pe coridoarele principale, chiar înainte de introducerea exploatării exclusive. Disponibilitatea sistemului a crescut, de asemenea, treptat. În noiembrie au avut loc întreruperi ale conexiunii în doar 1,3% din călătorii.
Din ianuarie 2025, sute de vehicule vor circula zilnic sub supravegherea ETCS, iar peste 1.000 de mecanici de locomotivă au trebuit să urmeze cursuri de formare. De asemenea, 500 de dispeceri pot lucra cu sistemul, nu numai de la cele două situri centrale de control din Praga și Přerov, inclusiv controlorii de rezervă, ci și dispecerii de urgență care vor gestiona traficul direct în stații.
Pentru a oferi mai multe informații despre proiect și despre sistemul european unic de semnalizare ETCS, Správa železnic a lansat un site internet dedicat, care explică principiile de funcționare a sistemului din perspectiva pasagerilor și a angajaților feroviari și detalii despre extinderea ulterioară a ETCS.
În noiembrie 2022, Správa železnic a lansat testele ETCS pe linia regională cu o singură cale Olomous – Uničov de 29 km, care a fost modernizată și electrificată, iar în 2023 a început exploatarea exclusivă a ETCS. Proiectul a contribuit la reducerea timpului de călătorie de la 40 de minute la mai puțin de o jumătate de oră.
În decembrie 2022, Správa železnic a anunțat că din 2025 exploatarea exclusivă ETCS va fi obligatorie pe o parte semnificativă a rețelei feroviare.
Prin intermediul CEF2, în iulie 2024, Správa železnic a obținut o cofinanțare totală de 43,9 milioane de euro pentru implementarea ETCS L2 la sol. Proiectele selectate pentru cofinanțare sunt:
• 2,8 milioane de euro pentru implementarea ERTMS L2 pe tronsonul de 8,5 km Nezamyslice – Kojetín;
• 2,1 milioane de euro pentru modernizarea și retehnologizarea a 3 trenuri de tracțiune cu ETCS L2 Baseline 3;
• 9,55 milioane de euro pentru instalarea sistemului de interblocare pe 19 km de cale ferată în stația Masarykovo din Praha și implementarea ETCS L2 la sol pe secțiunea Praha-Liben-Praha Masarykovo nádraží-Praha-Bubny-Praha-Holešovice pe o lungime totală de 27,6 km;
• 17,2 milioane de euro pentru dezvoltarea ETCS L2 la sol pe două tronsoane de cale ferată cu o lungime totală de 102,7 km;
• 9,38 milioane de euro pentru modernizarea echipamentelor de interblocare necesare pentru instalarea ETCS L2 pe tronsoane de cale ferată cu o lungime totală de 28,7 km;
• 2,9 milioane de euro reprezintă cofinanțarea disponibilă pentru modernizarea sistemului de semnalizare și telecomandă, implementarea ETCS L2 și GSM-R pe tronsonul feroviar Plzen-Nyrany-Chotesov.
Sistemul ETCS va fi extins treptat pe liniile din Republica Cehă. Mai întâi, vor fi echipate secțiunile rămase din liniile principale și, treptat, vor fi echipate liniile locale.
Strategia pentru perioada 2024 – 2033 cu perspectiva anului 2050, operațiunea ETCS pe ruta Praga-Uhříněves – gara principală din Praga era în curs de pregătire, în timp ce autoritățile monitorizau ETCS pe ruta Dolní Žleb – Kralupy nad Vltavou, la frontiera de stat cu Germania.
Alte proiecte ETCS de cale ferată aflate în diferite faze de dezvoltare sunt pe următoarele linii:
• Modřice – Adamov;
• Modificarea infrastructurii pentru operarea exclusivă ETCS pe tronsonul Břeclav – Praga;
• Brno – Havlíčkův Brod – Kolín;
• Modificarea infrastructurii pentru operarea exclusivă a ETCS pe secțiunea Břeclav – Kolín;
• Mosty u Jablunkova – Dětmarovice;
• Ostrava – Havířov – Český Těšín;
• Břeclav – Petrovice u Karviné;
• Brno – Blažovice (pe linia Brno – Přerov);
• Hranice na Moravě – Horní Lideč – Střelná;
• České Velenice – České Budějovice – Horní Dvořiště;
• Milovice – stația principală Praga;
• Liberec – Česká Lípa;
• Uničov – Šumperk – Zábřeh n. M.
Cehia intenționează să implementeze ETCS pe întreaga rețea TEN-T până în 2030, reprezentând aproape 5.200 km de linii. Procedura de echipare treptată a întregii rețele feroviare se bazează pe Planul pentru controlul modern al căilor ferate cehe, aprobat în 2021, care vizează echiparea și introducerea funcționării exclusive a ETCS de nivel 2 pe rețeaua TEN-T până în 2030. Celelalte linii vor fi echipate treptat, fie cu ETCS nivelul 2, fie cu ETCS nivelul 1 Supraveghere limitată sau ETCS nivelul de oprire.
Planul de instalare a ETCS arată că până în 2030 noua tehnologie de semnalizare va fi implementată pe 4.600 km de linii, în timp ce 5.400 km de linii feroviare vor fi deja echipate cu noul sistem. Aceasta reprezintă 60% din întreaga rețea feroviară care asigură 98% din performanța traficului.
Implementarea ETCS pe materialul rulant
Conform unor statistici ale Správa železnic, aproximativ 1.153 de vehicule au finalizat testele relevante, elementele și componentele pentru operarea pe liniile echipate cu ETCS. Din total, 811 vehicule sunt deținute de Cehia, iar 342 de vehicule sunt deținute de companii feroviare străine. În luna august, České dráhy a anunțat că ETCS a fost instalat pe 422 de vehicule și că lucrările au continuat pentru locomotivele din clasa 750, pe DMU-urile RegioSpider și RegioShark, EMU-urile InterPanter, prima generație de unități RegioPanters și DMU-urile suburbane CityElefant din clasa 471. În august, 1.850 de șoferi au fost instruiți pentru a conduce în conformitate cu sistemul de semnalizare ETCS.
În iunie 2023, în cadrul cererii de propuneri CEF2, České dráhy a obținut o cofinanțare de 23,7 milioane de euro pentru a moderniza 161 de vehicule de nouă tipuri diferite cu ETCS Level 2 Baseline 3. CD Cargo a obținut, de asemenea, o cofinanțare de 16,3 milioane de euro pentru modernizarea a 99 de locomotive electrice de șase tipuri diferite cu echipamente de bord ERTMS de nivel 2 Baseline 3. În plusa, Metrans a obținut o cofinanțare de 4,9 milioane de euro pentru modernizarea a 26 de locomotive Traxx cu ETCS L2, Baseline 3, care operează în Republica Cehă.
În cadrul celei de-a treia cereri de propuneri CEF Transport, în iulie, Arriva vlaky a obținut 2,57 milioane de euro pentru un proiect de modernizare ETCS Baseline 3 pentru 848 de trenuri de călători care circulă pe rețeaua feroviară cehă.
În perioada 2018-2024, întreprinderile feroviare au obținut 7,2 miliarde CZK (287 milioane de euro) pentru implementarea tehnologiei ETCS la bord. Au fost puse în aplicare 67 de proiecte care implică 1.227 de vehicule.