In 2018, Alstom a livrat 150 de vehicule din fabricile sale nemtesti

In 2018, Alstom a livrat la timp 150 de vehicule din fabricile sale din Germania. Trenurile regionale Coradia Lint pentru retelele diesel din Saxonia-Anhalt si Augsburg, trenurile regionale Coradia Continental pentru Hessische Landesbahn, metrourile DT5 pentru Hamburg, locomotivele Prima H3 si trenurile regionale Coradia Nordic pentru Suedia au iesit din fabrici la timp si au intrat in serviciu comercial.
„In ciuda anumitor provocari, echipele noastre au lucrat excelent si au consolidat relatiile bune cu clientii nostri. Data fiind dinamicitatea pietei in industria de mobilitate, aceasta este baza pe care Alstom o stabileste pentru viitor: excelenta in executie si livrare la timp”, a declarat Jörg Nikutta Director Executiv al Alstom pentru Germania si Austria.
La sfarsitul lui 2018, 82 de trenuri Coradia Lint au inceput serviciul cu pasageri in Germania. 54 de trenuri regionale Coradia Lint au inceput serviciul pe liniile neelectrificate in Saxonia-Anhalt conectand Magdeburg, capitala statului, de orasele Wolfsburg si Stendal in nord, Erfurt si Halle in sud si Goslar in vest. De asemenea, 28 de trenuri Coradia Lint se afla in serviciu in Augsburg pentru subsidiara companiei Transdev, Bayerische Regiobahn.
30 de automotoare electrice Coradia Continental pentru Hessische Landesbahn au intrat in serviciu comercial pe reteaua din Sudul Hessa-Untermain.
Odata cu livrarea celor 18 trenuri regionale Coradia Nordic din Salzgitter catre Skånetrafiken, parcul de vehicule al operatorul suedez a crescut la 99 de trenuri, fiind unul dintre cele mai mari parcuri de vehicule din Suedia incepand cu decembrie 2018.
In plus, anul trecut au fost produse peste 800 de boghiuri in fabrica din Salzgitter.
In Germania, Alstom are aprox. 3.000 de angajati in 6 fabrici, centrul din Salzgitter fiind cea mai mare unitate de productie a companiei Alstom atat din Germania, cat si la nivel international.