miercuri, februarie 21, 2024
spot_img

Guvernul norvegian aproba planul de implementare a ERTMS

Norway-ERTMS_imagesIn cadrul bugetului national revizuit prezentat in mai 2016, Guvernul asteapta ca Parlamentul sa aprobe o investitie de 2,8 miliarde de euro pentru implementarea ERTMS la nivelul intregii tari. Acest lucru inseamna ca autoritatile norvegiene ratifica planurile Jernbaneverket, domeniul de aplicare si costul estimativ privind introducerea ETCS pana in 2030.
„Am primit vestile bune cu multa bucurie si modestie datorita provocarii pe care o reprezinta. Echipa noastra este foarte motivata sa inceapa aplicarea ERTMS impreuna cu  lantul de aprovizionare”, a declarat Eivind Skorstad, Manager de Proiect.
Hotararea Parlamentului cu privire la Bugetul National revizuit este, de obicei, aprobata inainte de inceputul verii in fiecare an.
Jernbaneverket a anuntat ca o notificare de precalificare pentru implementarea la nivel national a ERTMS a fost recent publicata pe TED, pagina web pentru achizitii publice la nivel european.
Notificarea marcheaza inceperea oficiala a procedurii de achizitie pentru un sistem de semnalizare bazat pe ETCS pentru intreaga retea feroviara a Norvegiei. Achizitia include un Sistem de Management al Traficului (TMS) nou, precum si dotarea cu ETCS a aproximativ 600 de vehicule feroviare.
Conform Planului Jernbaneverket de Implementare a ERTMS la nivel national, o descriere detaliata a programului de modernizare a semnalizarii, introducerea secventiala a ERTMS Nivel 2 Sistem de Referinta 3 va fi finalizata la nivelul intregii tari pana in 2030.

Ultimele Articole