Fostul ministru al Transporturilor Cătălin Drulă a reacționat joi la acuzațiile actualului ocupant al funcției, Sorin Grindeanu despre CFR Marfă.
”Sunt niște bazaconii, o serie de afirmații false”, a declarat pentru Club Feroviar președintele USR.
Declarațiile lui Grindeanu despre CFR Marfă, ca la Radio Erevan
Club Feroviar a prezentat în această dimineață ultima ispravă a vicepremierului: a încurcat frații Frăsinoi la CFR Marfă și a confundat AFER cu DB Cargo România.
”Ce-am găsit acolo! Am găsit un director (Mihai Frăsinoi – n.red.) care a stat doar vreo lună și ceva, eu nu i-am cerut să plece, din contră, care era pus de un ministru de dinaintea mea, și fratele acestui director, care cred că și acum e consilier al acelui ministru (Cătălin Drulă – n.red.), care înainte de a pleca a semnat un contract păgubos pentru CFR Marfă. Vă dau un exemplu. Dacă pe CFR Marfă ar costa-o 100 de euro transportul a ceva, ei mergeau la licitație și aveau contracte în care spuneau că le transportă la 50 de euro, deși costul era la 100. Acest lucru s-a făcut ani de zile. Că de-aia a ajuns CFR Marfă în situația asta. A semnat acest contract și a plecat în privat, la o firmă concurentă a CFR Marfă. Mă gândesc că (Drulă – n.red.) a avut referințe bune pentru acest domn, din moment ce l-a pus director”, a declarat Sorin Grindeanu într-un interviu pentru Digi24.
Am arătat că aceste declarații sunt demne de Radio Erevan:
CITEȘTE și Grindeanu încurcă frații Frăsinoi la CFR Marfă. Mihai nu e Victor și AFER nu e DB




