spot_img
luni, ianuarie 30, 2023
spot_img

Cătălin Drulă, din nou la Transporturi?

Programul de guvernare şi lista Cabinetului Cioloş urmează să fie aprobate duminică după-amiază de conducerea USR, pentru ca luni să fie depuse la Parlament în vederea declanşării procedurii de învestire a noului guvern. Noua echipă ar urma să îl includă și pe fostul ministru Cătălin Drulă.

Echipa ar urma să fie formată exclusiv din membrii propuși de USR, după ce PNL a refuzat orice variantă și l-a trimis pe Dacian Cioloș să negocieze cu PSD și AUR care au votat moțiunea de cenzură împotriva Cabinetului Cîțu., potrivit Hotnews.ro. Tot liberalii au susținut că, în cazul în care Cioloș nu obține votul de încredere al Parlamentului, vor demara discuții cu toate partidele parlamentare, mai puțin AUR.



Premierul desemnat Dacian Cioloş a precizat că printre membrii Executivului ar trebui să se regăsească fostul ministru al Transporturilor Cătălin Drulă şi fostul vicepremier Dan Barna.

Dacian Cioloş a anunţat încă de vineri seară că primeşte deja propuneri de nume de miniştri de la membrii Biroului National al USR şi că va forma o listă scurtă pe fiecare minister.

Duminică dimineaţă, Biroul Naţional va decide forma finală a listei cu miniştri, care, alături de programul de guvernare discutat sâmbătă, va fi prezentată şi supusă aprobării Comitetului Politic al USR duminică, de la ora 18:00, într-o şedinţă care va avea loc online, potrivit news.ro.

Dacian Cioloş a precizat că va menţine actuala structură a Guvernului, pentru a evita procedurile suplimentare pe care o eventuală modificare le-ar implica, ceea ce ar duce la prelungirea crizei politice.

Lista cu propunerile de miniştri şi programul de guvernare USR vor fi depuse luni în Parlament, iar Birourile Permanente ale celor două Camere stabilesc data şedinţei comune pentru învestirea noului Executiv, termenul fiind de cel mult 15 zile.

Alți trei miniștri ai Transporturilor au avut câte două mandate. Traian Băsescu a avut trei

În ultimii 30 de ani, alți trei miniștri ai Transporturilor au avut câte două mandate.

Este vorba de Anca Boagiu (21.06.2000-28.12.2000 și 03.09.2010-09.02-2012), Radu Berceanu (13.06.2006-07.04.2017 și 29,12.2008-03.09.2010) și Răzvan Cuc (04.01.2017-17.10.2017 și 22.02.2019-04.11.2019).

În schimb, Traian Băsescu a avut trei mandate la conducerea ministerului: 30.04.1991-19.11.1992, 12.12.1996-12.02.1998 și 17.04.1998-26.06.2000.

Ultimele Articole