BREAKING A trecut moțiunea de cenzură. Răzvan Cuc părăsește Ministerul Transporturilor

Guvernul Dăncilă a picat după ce moțiunea de cenzură a trecut joi la vot cu 238 de voturi pentru și cinci împotrivă. În aceste condiții, Răzvan Cuc va părăsi postul de ministru al Transporturilor.

moțiunea de cenzură Cuc declară război FCC

În total au votat 243 de parlamentari. Era nevoie de 233 de voturi pentru căderea guvernului. Din acest moment, Guvernul Dăncilă e demis și rămâne în funcție cu puteri diminuate (nu are voie să dea ordonanțe simple și OUG) până la instalarea noului Cabinet.

Născut la 4 decembrie 1983, Răzvan Cuc a fost ministru al Transporturilor în Guvernul Mihai Tudose (ianuarie – octombrie 2017) și în Cabinetul Viorica Dăncilă (din februarie 2019 și până în prezent).

Iată ce funcții a ocupat el înainte de a fi ministru, potrivit CV-ului oficial:

21 decembrie 2016 – prezent deputat în circumscripţia electorală nr. 19 Giurgiu

04 august 2016 – 20 decembrie 2016 administrator public al județului Giurgiu

29 iunie 2016 – 03 august 2016 consilier – Cabinetul președintelui CJ Giurgiu

noiembrie 2015 – mai 2016 secretar de stat la Ministerul Transporturilor

iunie 2013 – octombrie 2016 director general al S.C. Administrația Zonei Libere S.A. Giurgiu

ianuarie 2013 – iunie 2013 director general adjunct al S.C. Administrația Zonei Libere S.A. Giurgiu

iunie 2012 – octombrie 2015 consilier județean

mai 2010 – iunie 2012 administrator S.C. PAN D’OR ALIMENT S.R.L. Giurgiu

mai 2007 – martie 2010 expert Ministerul pentru Întreprinderi Micii și Mijlocii, Comerț și Mediul de Afaceri

august 2006 – mai 2007 expert Ministerul Economiei și Comerțului