Bombardier castiga un contract de peste 350 mil euro in Suedia

Västtrafik, agentia responsabila pentru transport public in regiunea suedeza Västra Götaland, a atribuit companiei Bombardier un contract ce prevede livrarea a 40 de automotoare electrice, de mare viteza, acestea urmand sa intre in circulatie pe reteaua feroviara regionala suedeza, in provincia sus-amintita. Contractul se ridica la o valoare de 3,8 miliarde coroane suedeze (368 milioane euro) si include optiune livrarii a inca 60 astfel de automotoare electrice. Livrarea pentru primele trenuri va avea loc incepand cu 2021.

Trenurile, compuse din cate trei vagoane, sunt proiectate pentru transport de mare capacitate, confort sporit pentru pasageri, costuri operationale scazute si pot opera in conditii grele de iarna, predominante in regiunea suedeza.

Noile automotoare electrice  vor opera la viteza de 200 km/h si vor avea capacitatea de a transporta 270 de pasageri. Trenurile includ caracteristici precum wi-fi, podea joasa si spatii multifunctionale.

„Ne bucura sa putem sustine eforturile depuse de catre Västtrafik pentru a satisface o cerere din ce mai mare a clientilor pentru transport public. Parteneriatul cu Västtrafik, sustinut de catre echipele noastre de la depourile Sävenäs  si Falköping, din regiunea Västra Götaland, au facut posibila proiectarea noului tren”, a precizat Marina Sundman, director de vanzari Bombardier Transportation.