vineri, aprilie 12, 2024
spot_img

ARIC susține de 25 de ani rolul inginerilor consultanți

 

Asociație profesională nonguvernamentală, apolitică și nonprofit, Asociația Română a Inginerilor Consultanți (ARIC), grupează companii și specialiști din domeniul proiectării și consultanței inginerești.

Înființată în anul 1999 prin asocierea a 24 de societăți de proiectare și consultanță, cu scopul declarat de promovare și dezvoltare a activității de consultanță în România, ARIC aniversează un sfert de secol de susținere și consolidare a rolului inginerilor consultanți.

La ceas aniversar, ARIC organizează Conferinta BASM/REAL pe 18 aprilie 2024 la hotel Novotel din București pentru a celebra membrii si partenerii lor, munca și realizările trecute, dar și pentru a creiona perspectivele de dezvoltare și progresele viitoare în domeniul dezvoltării infrastructurii.


„Anul acesta ARIC împlinește 25 de ani de la înființare și am dorit să marcăm acest eveniment prin organizarea unei conferințe la care sperăm să ne onoreze cu prezența persoane importante din domeniu, atât din țară, cât și din străinătate. Conferința este programată pe 18 aprilie și profit de ocazie să invit cât mai mulți doritori să participe la aniversarea noastră.

În cadrul ARIC (ASOCIAŢIA ROMÂNĂ A INGINERILOR CONSULTANŢI) regăsim mari companii de Proiectare și Consultanță Inginerească din România, astfel că implicarea membrilor noștri este prezentă în aproape toate contractele/proiectele majore aflate în derulare sau în etapa de achiziție publică: supervizarea sau proiectarea unor tronsoane de autostrăzi, lucrări de reabilitare C.F., alimentări cu apă, managementul deșeurilor, canalizări, eroziune costieră, aeroporturi, infrastructura spitalicească, precum și construcții civile.

Prin intermediul organizării acestei conferinţe dorim să atragem atenţia autorităților contractante, dar şi publicului larg asupra importanţei activităţii inginerilor consultanţi în aceste proiecte de dezvoltare a ţării noastre. Când ne referim la consultanță inginerească, aceasta presupune pe lângă activitatea de supervizare a lucrărilor (obligatorie conform H.G. 1/2018) şi servicii de întocmire a Caietelor de Sarcini, întocmirea de oferte, asistarea beneficiarilor în comisii de evaluare, analize de revendicări. Toate aceste servicii profesionale se încadrează în etapele de pre-execuție, execuţie și post-execuție ale unui proiect.”

a declarat președintele ARIC, domnul Inginer Dinu Mihai Popescu.


 

Vor susține prezentări despre rolul și viitorul ingineriei de consultanță:

 • Dinu Popescu (președinte ARIC)
 • Ines Ferguson (președinte EFCA)
 • Sue Arundale (director general EFCA)
 • Adam Bialachowski (membru în Comitetul Executiv FIDIC)
 • Cristian Pistol (director general CNAIR)
 • Ioan Aschilean (vicepreședinte ARACO)
 • Ilie Vlaicu (presedinte ARA)
 • Cosmin Tobolcea (vicepreședinte ARIC)
 • Gheorghe Boeru (vicepreședinte ARIC)
 • Ioana Drăgan (vicepreședinte ARIC)
 • Giovanni Di Folco (adjudecator, vicepreședinte ARIC)
 • Florin Niculescu (adjudecator, membru ARIC)
 • Emilian Traista (trainer, vicepreședinte ARIC)
 • Beatrice Onica Jarka (Curtea Europeană de Arbitraj)
 • Alexis Gressier (BEI)
 • Micaela Soldini (ITA)

 

Prezentările și dezbaterile din cadrul Conferintei se vor axa pe importanța experienței profesionale și a bunei colaborări între toți cei implicați în derularea proiectelor de construcții.

Programul conferinței și formularul de înscriere se găsesc aici.

IN THE SPOTLIGHT

„Școala altfel” cu CFiR la liceul Dimitrie Bolintineanu și Facultatea de Căi Ferate, Drumuri și Poduri

Inspirați din programul „Școala altfel” al Ministerului Educației, Carieră Feroviară în România (CFiR) merge în această săptămână în liceul Dimitrie Bolintineanu din București și...

Ultimele Articole