spot_img
miercuri, noiembrie 30, 2022
spot_img

Alstom livreaza 61 de tramvaie Citadis Spirit regiunii Greater Toronto and Hamilton

Alstom-MetrolinxTorontoMetrolinx, o agentie a Guvernului din Ontario care administreaza sistemul de transport public, a acordat Alstom un contract in valoare de 355 de milioane de euro pentru livrarea a 61 de vehicule light rail Citadis Spirit regiunii Greater Toronto and Hamilton (GTHA). Contractul de livrare a vehiculelor include o optiune pentru vehicule suplimentare. Alstom va livra Metrolinx un vehicul Citadis Spirit de 48 de metri, cu podea coborata in proportie de 100% si o capacitate de 321 de calatori.
Citadis Spirit a fost proiectat pentru piata canadiana si este capabil sa opereze in conditii de iarna cu temperaturi de pana la -38°C. Vehiculul este dotat cu solutii specifice care sa asigure performanta operationala pe timpul iernii, mentinand confortul calatorilor, precum izolatie dubla, sistem HVAC puternic si solutii pentru gestionarea zapazii si a ghetii. Toate materialele folosite pentru vehicule sunt selectate si testate pentru a asigura performanta in conditii de temperaturi foarte scazute.
Contractul reprezinta o noua colaborare pentru ambele companii. Alstom livreaza companiei Metrolinx un nou centru de control Iconis pentru a integra reteaua GO Transit intr-o singura facilitate centralizata si un sistem de semnalizare nou pentru coridorul Union Station Rail.
In plus, Alstom furnizeaza un sistem complet de control al trenurilor bazat pe comunicare pentru linia 1 de metrou a Toronto Transit Commission, care include Toronto-York Spadina Subway Extension (TYSSE).
„Suntem mandri sa continuam colaborarea cu Metrolinx in incercarea acestuia de a conecta comunitatile si de a livra solutii avansate de transport public regiunii extinse a orasului Toronto si suntem onorati de reinnoirea increderii in produsele, solutiile si echipele noastre”, a declarat Angelo Guercioni, Director Executiv, Alstom Canada.

Ultimele Articole