Program

Infrastructura

FORUM INFRASTRUCTURA

09:30 – 10:00 Înregistrarea participanților și welcome coffee

10:00 – 11:30 Panel 1: Integrarea in Spatiul Feroviar unic European
(politici și strategii; rolul companiilor de cale ferată în formarea rețelei europene)
Moderator:     Ioan Buciuman, Lector univ.dr.ing. Ioan Buciuman – Universitatea “1 Decembrie 1918” Alba Iulia
Vorbitori:
Mesaj Video din partea Jean-Pierre Loubinoux, General Manager – UIC
Daniel Birsan, Presedinte – AIF/ Director General – Wiebe Romania
Marius Chiper, Director General – CFR SA
Dragoș Floroiu, Director General – AFER
Vasile Șeclăman, Director Departamentul de Supraveghere Feroviară – Consiliul Concurenței
Marcel Oțoiu, Director General – CENAFER

11:30 – 12:00 Cofee break

12:00 – 13:30 Panel 2: Interoperabilitate transfrontaliera pentru un transport unitar
(dezvoltarea ERTMS – provocări și soluții în ECE; dezvoltarea sistemelor inteligente de transport și a managementului de trafic; coridoare TEN-T)

Moderator:     Michael Robson, Managing Director – Robson’s International Rail Consultancy
Vorbitori:
Mihai Frumosu, Transport Specialist PJ – European Investment Bank
Petru Cuvineanu, Director Tehnic – CTP Arad
Andreas Schöbel – Vienna University of Technology (TUW)
Marian Coțofană, Traffic Director – CFR SA
Ioana Trif, Doctorand – Universitatea Tehnică Cluj-Napoca

13:30 – 15:00 Pranz

15:00 – 16:30 Panel 3: Investitii pentru dezvoltarea infrastructurii feroviare la nivelul UE
(investiții publice și private, EFSI, CEF, Fonduri Structurale, necesitatea dezvoltării de noi instrumente financiare pentru accelerarea proiectelor; noi proiecte de infrastructură – naționale și transfrontaliere; tehnologii pentru îmbunătățirea mentenanței infrastructurii; semnalizare comp)

Moderator:     Corneliu Luscalov, Director Infrastructura – AIF/ Senior Technical Executive – Vossloh
Vorbitori:
Maria Magdalena Grigore, Secretar de Stat – Ministerul Transporturilor
Sergiu Rădulescu, Research&Design Manager – voestalpine VAE APCAROM
Claudiu Stoilescu, Marketing Specialist – voestalpine VAE APCAROM
Michael Robson, Managing Director – Robson’s International Rail Consultancy
Jacques Guillemot de Liniers, Managing Director – ISAF
Șerban Iorga, Managing Director S & I – Alstom Romania

20:00 – 23:00 Cina festiva

 

Pasageri

FORUM PASAGERI

09:30 – 10:00 Înregistrarea participanților și welcome coffee

10:00 – 11:30 Panel 1: Oportunitati si provocari in cadrul procesului de liberalizare
(efectul legislației UE asupra activitătii operatorilor în contextul liberalizării; modele de creștere a atractivității transportului feroviar; proiecte de investiții în material rulant)

Moderator:  Octavian Udriște, Președinte onorific – Club Feroviar
Vorbitori:
Mesaj Video din partea Jean-Pierre Loubinoux, General Manager – UIC
Gabriel Stanciu, Vicepresedinte – AIF/ General Manager – Alstom Romania
Gheorghe Falcă, Primar – Primaria Municipiului Arad
Dragos Titea, Secretar de Stat – Ministerul Transporturilor
Marian Păun, Președinte – Autoritatea de Reformă Feroviaraă
Dins Merirands, Secretar de Stat – Ministerul Transporturilor din Letonia
Carmen Filipescu, Chairwoman of the CIV Committee – CIT/ International Affairs Director – Regiotrans
Iosif Szentes, CEO – CFR Călători
László Kormányos, Head of Marketing and Development – MAV START Zrt

11:30 – 12:00 Cofee break

12:00 – 13:30 Panel 2: Proiecte de dezvoltare a transportului public pe sina
(dezvoltarea de noi legături de transport air-rail; noi proiecte de extindere a rețelelor de metrou, tramvai, LRT; îmbunătățirea utilizării infrastructurii existente și formarea conexiunilor între modurile de transport)

Moderator:     Carmen Filipescu, Chairwoman of the CIV Committee – CIT/ International Affairs Director – Regiotrans
Octavian Udriște, Președinte Onorific – Club Feroviar
Vorbitori:  
Istvan Csuzi
, Director General – OTL
Marin Aldea, Director General – Metrorex
Nicolae Dragu, Business Development Manager – Alstom Romania
Radu Radoslav, Prof. univ. dr. arh. – Registrul Urbanistilor din Romania
Gabriela Mitran, S.I. dr. ing. – Universitatea din Pitești

13:30 – 15:00 Pranz

15:00 – 16:30 Panel 3: Digitalizarea – noua tendinta in transport
(sisteme de ticketing și informare a pasagerilor; tehnologii de integrare a datelor; sisteme și soluții de gestionare a traficului și a informațiilor)

Moderator:     Carmen Filipescu, Chairwoman of the CIV Committee – CIT/ International Affairs Director – Regiotrans
Vorbitori:
Dennis Schut, Research Manager – UIC
Liviu Pecican, Western Market Manager – PESA Bydgoszcz SA
Horațiu Stroescu, Inspector Concurență – Direcția de Supraveghere Feroviară, Consiliul Concurenței
Vasile Stănescu, Director – ONFR – AFER
Olimpiu Rațiu, Area Manager – GanzAir-Ungaria
Sorin Negrea, Public Transport and Mobility Expert – RATB

20:00 – 23:00 Cina festiva

 

Marfa & Logistica

FORUM MARFA & LOGISTICA

09:30 – 10:00 Înregistrarea participanților și welcome coffee

10:00 – 11:30 Panel 1: China-Europa – noile concepte in transportul intermodal
(dezvoltarea transportului intermodal feroviar-maritim; tendințe în industria feroviară și rolul transportului de marfă; optimizarea performanței lanțurilor logistice multimodale; rolul ECE în asigurarea și atragerea fluxului de mărfuri)

Moderator:    Gilles Peterhans, Secretar General – UIP
Vorbitori:
Mesaj Video din partea Jean-Pierre Loubinoux, General Manager – UIC
Vasile Diaconescu, Director Material Rulant – AIF/ Country Division Manager – Siemens
Iustin Cionca, Presedinte – Consiliul Judetean Arad
Dennis Schut, Research Manager – UIC
Valentin Dorobanțu, Președinte – Organizația Patronală a Societăților Feroviare Private din România
Severin Göbl, Head of International Pricing – Rail Cargo Hungaria Zrt.
Vitalie Strună, General Manager – Translogist Intertrans Unigrup

11:30 – 12:00 Cofee break

12:00 – 13:30 Panel 2: Digitalizarea – solutia pentru eficientizarea conectivitatii 
(operarea datelor în transportul de marfă; interconectivitate feroviar-rutier: provocări și soluții; importanța digitalizării sistemului de transport de marfă pentru creșterea atractivității; noi proiecte de infrastructură, facilități și terminale pentru a răspunde cererilor)

Moderator:    Gabriel Popa, Prof. dr. ing. – Universitatea “Politehnica” București
Vorbitori:
Amedeo Neculcea, Consilier- GFR
Gilles Peterhans, Secretar General – UIP
Ovidiu Anicăi, Project Manager – ITC
Olimpiu Rațiu, Area Manager – GanzAir-Ungaria
Peter Sorger – Consultant Expert
Ştefan Iovan, IT Consultant – Informatica Feroviară

13:30 – 15:00 Pranz

15:00 – 16:30 Panel 3: Competitivitatea transportului de marfa
(coridoare internaționale de marfa; măsuri de creștere a competitivității și a atractivității căii ferate; investiții în material rulant și tehnologii – trenuri de marfă mai silențioase; vagoane izolate vs block train)

Moderator:    Valentin Dorobanțu, Președinte – Organizația Patronală a Societăților Feroviare Private din România
Vorbitori:
Ralf-Charley Schultze, Președinte – UIRR
Daniel Ciobanu, Director Departament Vânzări – Trafic – CFR Marfă SA
Ion Gavrilă, Director General – CFR Electrificare
Fulger Popescu, COO – Astra Rail Industries
Georgeta Emilia Mocuța, Conf. dr. ing. – Universitatea “POLITEHNICA” Timișoara
Dragoș Popescu, Inspector Concurență – Direcția de Supraveghere Feroviară, Consiliul Concurenței

20:00 – 23:00 Cina festiva

 

Ziua 2 - Vizite tehnice

Vizitele tehnice, din cea de-a doua zi a forumului, vor avea loc la:

  • RailPort Arad
  • Consiliul Județean Arad – Expoziția de Material Rulant
  • Gara Arad si Centrul de Comanda si Control de la Arad
  • Astra Rail Industries
  • Astra Vagoane Călători